W przypadku zespołu budynków zlokalizowanych blisko siebie korzystnym rozwiązaniem jest rozważenie budowy zintegrowanej energetycznie mikrosieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej, a niekiedy również chłodniczej, na którą pracuje szereg odnawialnych źródeł energii. Tego typu sieci ciepłownicze mają charakter niskotemperaturowy i są zasilane w różne nośniki energii ze źródeł odnawialnych, jak pompy ciepła (również pracujące w układzie kaskadowym) zintegrowane z fotowoltaiką. Sieci tego typu są również zintegrowane z magazynami energii elektrycznej i ciepła, co umożliwia wykorzystywanie niskich cen energii elektrycznej na rynku poza godzinami szczytowego zapotrzebowania na moc elektryczną (korzystanie z taryf dynamicznych).
NGH projektuje rozwiązania zintegrowanych energetycznie mikrosieci, a także zarządza ich bilansowaniem i optymalizuje zużycie energii przez budynki do nich przyłączone przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi informatycznych. Przykładowy schemat mikrosieci zaprojektowany dla jednej ze spółdzielni mieszkaniowych zaprezentowano poniżej:
W przedstawionej mikrosieci zlokalizowane centralnie względem budynków pompy gruntowe pracują na niskotemperaturową sieć ciepłowniczą, z której ciepło stanowi dolne źródło dla pomp ciepła woda – woda zlokalizowanych bezpośrednio w budynkach. Pompy ciepła woda – woda podnoszą parametry wody grzewczej do temperatur zgodnych z krzywą grzewczą budynków. W okresie letnim i przejściowym na potrzeby ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania pracują pompy powietrze woda zlokalizowane na dachach budynków. Układ mikrosieci jest także wyposażony w magazyny ciepła, które umożliwiają wykorzystywanie niskich cen energii elektrycznej na rynku w przypadku korzystania z taryf dynamicznych. Uzupełniającym źródłem energii elektrycznej są panele PV i PVT. Ciepło z paneli PVT jest wykorzystywane w okresie letnim do regeneracji dolnego źródła ciepła pomp gruntowych.
Przedstawiony układ pozwoli spółdzielni na obniżenie rachunków za ciepło nawet do 50%.